Fizik Bölümü – Physics Department

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

Akdeniz University Physics Department

DUYURULAR – ANNOUNCEMENT :

 

For International Students of Erasmus, Bologna, Mevlana Programs (Postponed due to COVID-19 pandemic) : Please click here for our  undergraduate courses and their outlines.

2021 Nobel fizik ödülü Karmaşık Sistemlerin anlaşılması için yapılan temel çalışmalardan ötürü üç fizikçi arasında paylaştırılmıştır. Nobel ödülünün yarısına “atomik ölçekten gezegen ölçeğine kadar fiziksel sistemlerdeki düzensizlik ve dalgalanma etkileşimlerinin keşfi içinGiorgio Parisi, Nobel ödülünün diğer yarısına da “Dünya ikliminin fiziksel modellemesi, değişkenliğin ölçülmesi ve küresel ısınmanın güvenilir bir şekilde tahmin edilmesi” çalışmalarından dolayı Klaus Hasselmann ve Syukuro Manabe layık görülmüşlerdir.

2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılında ilk defa kayıt yaptıracak öğrencilere yönelik Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı 20 Eylül 2021 Pazartesi günü saat 15:30‘da Fen Fakültesi A Blok (Fizik Bölümü Binası) Derslik 5’te yapılacaktır.

2021 LYS tercihlerinde bölümümüze yerleşen öğrencileri tebrik ederiz. Fizik Bölümüne hoşgeldiniz !

2020 LYS sonucu bölümümüze ait yerleşme istatistikleri YÖK ATLAS bağlantısında bulunmaktadır.

Yeni Mezunlarımızdan Haberler

2020 Lisans mezunlarımızdan İlker Göktaş, güneş panelleri üreten CW Enerji firması kalite departmanında işe başlamıştır. Kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

2021 Lisans Fizik bölümü mezunumuz Erdem Sucu Fen Fakültesi genelinde ikinci olarak başarı belgesi almaya hak kazanmıştır. Kendisini tebrik eder, yüksek lisans çalışmalarında başarılar dileriz.

2020 Lisans mezunlarımızdan Fatih Mehmet Aldemir, KPSS sonucu ile Yalova ilinde kadrolu Fizik Öğretmeni olarak göreve başlamıştır. Kendisini tebrik eder, başarılar dileriz.

2019 Lisans mezunumuz Emin B. Kormaz ve 2015 Lisans mezunumuz Gökhan Özyaman Antalya Kepez Bilim Merkezinde göreve başlamışlardır. Kendilerini tebrik eder, başarılar dileriz.

2020 Nobel fizik ödülü, bu sene üç fizikçi arasında paylaşılmıştır. Ödülün yarısı “karadelik oluşumunun genel görelilik teorisinin öngörüsü olduğunu keşfiyle Roger Penrose‘a, diğer yarısı “galaksimizin merkezinde süper kütleli yoğun cismin keşfiyleAndrea Ghez ve Reinhard Genzel‘e verilmiştir.

 

 


Misyon

Temel Bilimlerin ve 'humanitas' kavramının evrensel ilkeleri ile hareket eden Fakültemizin misyonu ‘quaere verum / gerçeği araştır’ ve ‘rerum causas cognoscere / olayların nedenlerini düşün’ kaidelerinden hareketle uluslararası düzeyde eğitim-öğretim ve bilimsel üretim yapmaktır.

Vizyon

Vizyonumuz Atatürk ilke ve devrimlerini rehber edinmek, Temel ve Sosyal Bilimlerin evrensel ilkelerinden hareketle bu ilke ve devrimleri sosyal hayata uygulamak ve Fakültemiz bünyesindeki Öğretim Elemanı ve Öğrencilerin uluslararası bir bilinç ve eğitime sahip olmalarını sağlamaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi
Fen Fakültesi Pınarbaşı Mah. Dumlupınar Bul. Kampüs - Konyaaltı / Antalya Bina No: 578 Bina Kodu: 1952688 Bu adrese ait adres kodu: 1355883982
Tel: 0 242 - 2278906
Tel: 0 242 3102294- Fax