Fizik Bölümü – Physics Department

slider4

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

Akdeniz University Physics Department

DUYURULAR – ANNOUNCEMENT :

“Neden Akdeniz Üniversitesi ?” Tanıtım Videosu

http://www.akdeniz.edu.tr/page/aday/neden-akdeniz.php

For International Students of Erasmus, Bologna, Mevlana Programs: Please click here for our  undergraduate courses and their outlines.

2020 LYS sınavlarında Bölümümüzü tercih edecek adayların dikkatine: YKS tercih kılavuzunda belirtildiği üzere, bölümümüzü tercih eden ve belirtilen şartlara sahip öğrenciler YÖK Başkanlığı bursundan yararlanabilecektir. Detaylar kılavuzun 577 sayfasında ve buradaki bağlantıda belirtilmiştir. Devlet Üniversiteleri Sıralama (DÜS) raporunda, YÖK’ün kullandığı kriterlere göre devlet üniversitelerinin 2019 yılına ait akademik performansı açıklanmıştır.Akademisyenlerin bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte proje, araştırma ve yayınlarını desteklemek amacıyla verilen akademik teşviklerde, devlet üniversiteleri arasında  Akdeniz Üniversitesi 9. sırada yerini almıştır.
Fen Fakültemiz, devlet üniversitelerinin Fen Fakülteleri Türkiye sıralamasında 2. sırada yer almıştır.
Bu başarının önemli bir parçası olan Fizik Bölümü öğretim üyelerine Fakültemiz ve Üniversitemize yaptıkları değerli akademik katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Yasemin KÜÇÜK’ün , Mevlana Programı kapsamında yürütücülüğünü yaptığı proje çalışmaları, fizik bilim dalında seçkin çalışmaların yayınlandığı Physical Review Letters dergisinde “Fission of relativistic nuclei with fragment excitation and reorientation” başlığıyla yayınlanmak üzere kabul edilmiştir. Öğretim üyemizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Fizik Bölümü Öğretim Üyesi hocamız Prof. Dr. Bülent ULUĞ‘un emeklilik toplantısı 6 Mart 2020 günü bölümümüz seminer odasında yapılmıştır.  İlk yıllarından bugüne Fizik bölümünde özverili çalışmalarda bulunan hocamıza emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. En iyi dileklerimizle.


Fizik Bölümü Öğretim Üyesi hocamız Dr. Öğr. Üyesi Şerafettin YALTKAYA‘nın emeklilik toplantısı 2 Ekim 2019 günü bölümümüz seminer odasında yapılmıştır. Kuruluşundan bugüne Fizik bölümünde özverili çalışmalarda bulunan hocamıza emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. En iyi dileklerimizle.


Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf SUCU, bölümün mezunlarından ve bir dönem bölümüzde de görev yapan ve halen Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi olan Dr. Öğr. Üyesi Ramazan ŞAHİN ile Doktora Öğrencimiz Abdullah GÜVENDİ‘nin tek-atom kalınlığındaki malzemelerde ‘exciton bağlanma enerjisi ve bozunma süresi’ni belirleyen kuramsal çözümlemeleri, ‘Exact solution of an exciton energy for a monolayer medium’ başlığı altında Nature grubuna ait Scientific Reports dergisinde yayınlanmıştır. Erişime açık olan çalışmanın detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.nature.com/articles/s41598-019-45478-4
Meslektaşlarımızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.


Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bülent ULUĞ ile ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A. Ş. arasında ASELSAN tarafından yürütülen “Denizaltılar İçin Aktif ve Pasif Görünmezlik Teknolojileri Geliştirilmesi” başlıklı proje kapsamında mühendislik hizmet alımı sözleşmesi imzalanmıştır. Öğretim üyemizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 


Bölümümüzün girişimleri ile Akdeniz Üniversitesi, Catania Üniversitesi ile Erasmus ve Texas A&M üniversitesi ile Mevlana anlaşmalarını imzalamış bulunmaktadır. Konu ile ilgili daha fazla bilgi için bölümümüz uluslararası değişim programları koordinatörü, öğretim üyemiz Doç.Dr. Yasemin KÜÇÜK‘e ulaşabilirsiniz.


Antalya Bahçeşehir Koleji öğrencileri proje fikir alış-verişi yapmak üzere 4 Şubat 2019 tarihinde bölümümüzü ziyaret etmişler ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi almışlardır.

Antalya Hacı Dudu – Mehmet Gebizli Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri 16 Ocak 2019 tarihinde bölümümüze ziyarette bulunmuşlar ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi almışlardır.

Öğretim Üyemiz Prof. Dr. İsmail BOZTOSUN, 8 Ocak 2019 tarihinde Antalya Doğa Kolejinde ‘Dünyada ve Türkiye’de Nükleer Fizik ve Nükleer Enerji’ konulu bir sunum gerçekleştirmiştir.

Cezayir Biskra Üniversitesinden Dr. M. HEDDAR‘ın “Non-Pure Dipole for Schrödinger Equation in 2D System” başlıklı konuşması 07.01.2019 Pazartesi günü saat 10:00’da Fizik Bölümü Seminer Odasında gerçekleşecektir. Tüm üyelerimizi bekleriz.

Antalya TOBB ve Göynük Fen Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, 18 Aralık 2018 tarihinde bölümümüze ziyarette bulunmuşlar ve faaliyetlerimiz hakkında bilgi almışlardır.


26.09.2018 Çarşamba günü saat 14:00’da D-5 dersliğinin önünde, Bölümümüze yeni kayıt yaptıran birinci sınıf öğrencilerimiz için tanışma toplantısı düzenlenecektir. Bütün öğretim üyelerimizi ve öğrencilerimizi bekleriz.


Lisans programına yerleşmek isteyen adayların dikkatine:
Fizik Bölümümüze 2017 ÖSYS’de ilk 15 tercihinde yer verip, programa yerleşen ilk 3 öğrenciye
kesin kayıt yaptırmaları halinde zorunlu hazırlık sınıfı ve lisans öğrenim süresi (4 yıl, çift anadal programında kayıtlı öğrencilere ise en fazla 5 yıl) boyunca genel not ortalamasının 4 üzerinden 2,5 veya 100 üzerinden 65’in altına düşmemesi şartıyla aylık 625 TL (12 ay boyunca) “YÖK Bursu” verilecektir. Her yıl verilecek “YÖK Burslarının”, yıllık artış oranı Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenecektir.
2017 LYS yerleştirmeleri sonrasında bölümümüzde 15+1 (okul birincisi) kontenjanın hepsi dolmuştur. Geçmiş yıllara ait yerleşme istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.


Fizik Bölümümüze 2017 LYS sonucu yerleşen İLK ÜÇ öğrenciye YÖK tarafından bir yıl boyunca ayda 625 TL burs verilecektir. 2016 LYS yerleştirmeleri sonrasında bölümümüzde 15+1 (okul birincisi) kontenjanın hepsi dolmuştur. Bölümümüze yerleşen en son öğrencimiz 223,35073 puan ile 273.862 sırada yeralmıştır. Geçmiş yıllara ait yerleşme istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.

2015 yılında yapılan KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavında Fizik Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimizin başarıları ile Fizik Bölümümüz Türkiye genelinde en başarılı 5. bölüm olmuştur. Kendilerini tebrik ederiz.

2014 yılında yapılan KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavında Fizik Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimizin başarıları ile bölümümüz Türkiye genelinde en başarılı 7. bölüm olmuştur. Mezun öğrencilerimize kariyerlerinde başarılar dileriz.

 2013 yılında yapılan KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavında Fizik Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz üstün başarı göstermiş ve Fizik Bölümümüz Türkiye genelinde en başarılı 5. bölüm olmuştur. Kendilerini tebrik eder, meslek hayatlarında başarılar dileriz.


Bölümümüz öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yasemin KÜÇÜK‘ün yürütücüsü olduğu  “Düşük Enerjili (p,xp) ve (p, xα) Reaksiyon Tesir Kesitlerinin İstatistiksel Modellerle İncelenmesi” isimli TUBITAK 1001 Ardeb-BIDEB projesi kabul edilmiştir. Öğretim Üyemizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Bekir Can LÜTFÜOĞLU’nun Çekya’nın Hradec Kralove Universitesi tarafından düzenlenen “2018 ‘in mükemmelliyet projeleri (Excellence projects in 2018)” proje yarışmasında,  araştırmacı olarak yer aldığı “Study of properties of confined quantum particles using Woods-Saxon Potential” isimli projesi desteklenmek üzere seçilmiştir. Öğretim Üyemizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Yasemin KÜÇÜK‘ün yürütücülüğünü yaptığı, İtalya Padova Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirilecek olan ‘Investigating the giant resonance states of nuclei in the framework of the macroscopic approach‘ isimli Uluslararası katılımlı ikili proje kabul edilmiştir. Öğretim Üyemizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Deniz KAYA Bilimsel ve Teknik alanda Avrupa İşbirliği, COST programı kapsamında, Brillouin Light Scattering Microspectroscopy for Biological and Biomedical Research and Applicationsbaşlığıyla kurulan COST 16124 aksiyonuna yönetim komitesi üyesi ( MC Member ) seçilmiştir. Kendisi ve araştırma grubu bu aksiyona video mikroskop metodu ile viskoelastik ölçümler yaparak katkıda bulunacaklardır. Başarılar dileriz.

 

Misyon

Temel Bilimlerin ve 'humanitas' kavramının evrensel ilkeleri ile hareket eden Fakültemizin misyonu ‘quaere verum / gerçeği araştır’ ve ‘rerum causas cognoscere / olayların nedenlerini düşün’ kaidelerinden hareketle uluslararası düzeyde eğitim-öğretim ve bilimsel üretim yapmaktır.

Vizyon

Vizyonumuz Atatürk ilke ve devrimlerini rehber edinmek, Temel ve Sosyal Bilimlerin evrensel ilkelerinden hareketle bu ilke ve devrimleri sosyal hayata uygulamak ve Fakültemiz bünyesindeki Öğretim Elemanı ve Öğrencilerin uluslararası bir bilinç ve eğitime sahip olmalarını sağlamaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi
Fen Fakültesi Pınarbaşı Mah. Dumlupınar Bul. Kampüs - Konyaaltı / Antalya Bina No: 578 Bina Kodu: 1952688 Bu adrese ait adres kodu: 1355883982
Tel: 0 242 - 2278906
Tel: 0 242 3102294- Fax