ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE

ARASINAV’ da problem yaşamış öğrenciler, benzer problem yaşamamaları için problemlerini çözerek FİNAL sınavına girmelidirler. Aynı gerekçe ve problem ile başvuran öğrencilerin mazeretleri kabul edilmeyecektir.

Üniversitemiz yönetmeliğine göre FİNAL sınavının MAZERET’i Bütünlemedir ve FİNAL sınavı için mazeret sınavı yapılmayacaktır. Bu nedenle, elektrik ve internet kesintisi gibi problemlerle karşılaşılmaması için, sınavlara tam şarjlı cihazlarla giriniz.

Sınav Kağıdı Yedekleme ve Yükleme Formu

Final Mazeret Formu

Kopya İhbar Formu

KOPYA İLE MÜCADELE

Çalışan ve başarılı olan öğrencilerin hakkını korumak ve haksız yere yüksek not alan öğrencilere engel olmak amacıyla sınavlarda önlemler ve soru grupları arttırılacak, 40 kişinin üstünde bulunan sınıflar şubelere ayrılarak sınavlar yapılacaktır.
• Aynı sınava giren iki öğrencinin aynı ortamda sınava girmesi kesinlikle YASAKTIR.
• Bilgisayardan sınava giriş yapan öğrencilerin sınav esnasında, bilgisayarda ders notu, PDF, whatsapp, sözlük, google vb. farklı sekmeleri açmaları kesinlikle yasaktır. Sınav sırasında sadece SINAV sekmesi açık olmalıdır. Öğretim elemanları, şüphelendikleri öğrencilerden anlık bilgisayar ekran görüntülerini isteyebilecektir.
• Öğrencilerin whatsapp, telegram, signal, bip, messenger, email gibi uygulamalarla sınav esnasında dosya, soru ve çözüm paylaşmaları kesinlikle yasaktır.
• Öğrenciler, soruların çözümlerinin fotoğrafını çekip, PDF’ye dönüştürme işlemini sadece Öğretim Elemanı izin verdikten sonra, belirli süre içerisinde yapabilirler. Bu süreden önce, fotoğraf çekme işlemi yapılması “başkasıyla paylaşmak için yapılıyor” olarak algılanacaktır.

DİKKAT : Arasınavda sınav kağıtları, yanlışları ve doğrularıyla birbirinin aynı olan öğrencilerin sınavları iptal edilmiştir. Final sınavında da benzer uygulama devam edecektir. Bu eylemi tekrarlayan öğrencilere soruşturma açılacaktır.
Arasınav sonuçlarına göre bazı öğrencilerin, sınavları iptal edilmese de KARA LİSTE’ye alınmış ve bazılarında sadece öğretim üyesi tarafından not eksiltme işlemi yapılmıştır. Kara Liste’deki öğrencilerin kamera kapatma, belirli süre toplantıdan çıkma, dosya yükleme problemi yaşama gibi, benzer problemlerle öğretim elemanına başvurması iyi niyetli karşılanmayacaktır.

Ayrıca, sizi rahatsız eden kopya girişimleri ve haksızlıklar için aşağıdaki formu isim vermeden doldurabilirsiniz. Bu belgeler incelendikten sonra, herhangi bir sınav iptal edilebilir, kopya çeken öğrenciler hakkında soruşturma açılabilir.
KOPYA İHBAR FORMU
(Not : Google formlarda, herhangi bir Gmail hesabıyla, dosya gönderimi yapılabilir. Dekanlık (Form sahibi), ihbarda bulunan kişinin mail adresini ve kişisel bilgilerini göremez)

ÖĞRENCİ SINAV KAĞIDI YEDEKLEME ve YÜKLEME FORMU

Dikkat bu form, sınav kağıtlarınızı yedeklemeniz için oluşturulmuştur. Sınavla ilgili oluşabilecek problemlerde buradaki yedek sınav kağıdınız daha sonra delil olarak kullanılabilir ve mağduriyet yaşamazsınız. Fakat yükleme işlemini sınavdan 5 dk sonrasına kadar yapmanız gerekir.
Sınavda yüklemede problem yaşandığında Dersin hocasına TEAMS-SOHBET kısmından özel mesajla dosyalarını yükleyebilirsiniz. Ayrıca, bu link yardımıyla sınav kağıtlarınızı yedekleyebilirsiniz.

MAZERETLERİNİZ İÇİN : FİNAL MAZERET FORMU

FİNAL SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 1. Katıldığınız toplantı SINAVIN ADININ yazılı olduğu toplantı olmalıdır. Bazen bir derste iki şube ve iki toplantı yapılabilir. Bu toplantılardan sizi ilgilendiren şubeye girmeniz gerekecektir.
 2. Sınav toplantısından, sınav süresi bitmeden ayrılan öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle, sınav sonunda Öğretim Elemanı tarafından SINAV BİTMİŞTİR, ÇIKABİLİRSİNİZ izni verilmedikçe toplantıyı terk etmeyiniz.
 3. Sınav sürelerine dikkat ediniz. Sistemsel saat farklılıkları nedeniyle, sınav süresi bitmeden 2 dk öncesine kadar yanıtları vermeye çalışınız. Aksi halde, sistem kapanabilir ve yanıtları göndermezsiniz.
 4. Klasik sınavlarda, çözümlerin PDF olarak sisteme yüklenmesi daha kolaydır. Bunun için telefona ADOBE SCAN veya NOTEBLOC programını indiriniz ve kullanmayı öğreniniz. Sınav evraklarınızda mutlaka adınız soyadınız ve imzanız olmalıdır. Dökümanı PDF olarak yüklerken, dosyanın ismini Adınız Soyadını ve dersin adını belirtiniz.
  Karmaşık_Analiz_1_Ahmet_Demir.pdf gibi

Sınavda, 3-4 sorunun yanıtı tek dosya olarak isteniyorsa, bütün çözümleri taradıktan sonra, tek dosya olarak PDF haline getirip sisteme yükleyiniz. Bunun için yine ADOBE SCAN programını kullanabilirsiniz.

 1. Hem telefon, hem de bilgisayardan toplantıya girebilirsiniz. Fakat, sadece birinden sorulara yanıt verebilirsiniz. Yarısını bilgisayardan, diğer yarısını telefondan yanıtlayamazsınız, soruların sırası değişmektedir. Özellikle klasik sınavlarda, uygun bir telefondan girilmesi, işlemlerin daha hızlı olmasını sağlamaktadır.
 2. Klasik sınavlarda çözümleri sisteme yüklemede sorun yaşanırsa, sınav zamanı bitmeden, sol tarafta TEAMS-SOHBET kısmından öğretim üyesine özel olarak ÇÖZÜMLERİ göndermeniz gerekir. Ayrıca, oluşabilecek problemlerin çözümünde değerlendirilmek üzere,
  ÖĞRENCİ SINAV KAĞIDI YEDEKLEME ve YÜKLEME FORMU
  linkinden giriş yaparak, sınav süresinin bitmesini takip eden ilk 5 dk içerisinde sınav evraklarını, bu sisteme yükleyebilirsiniz.
 3. Ödevi görüntülemenize rağmen, aynı TEAMS programından 2 hesapla girilmiş ise, İş Ekle ve Karşıya Dosya Yükle butonu görünmeyeceğinden, ödevinizi teslim edemeyebilirsiniz.
 4. Daha önce farklı bilgisayar, telefon ve tabletlerden TEAMS’e giriş yapmışsanız tamamını kapatınız ve sadece birinden TEAMS’e giriş yapınız.
 5. VPN kullanılması ve IP değiştiren programlar kullanılması sorun oluşturabilir. Bunları kapatınız.
 6. Sınav sırasında yanıtlarınızda istediğiniz kadar değişiklik yapabilir, istediğiniz kez dosya yükleyebilirsiniz. Ama GÖNDER demiş ve sınavınızı teslim etmişseniz , sınavınızda değişiklik yapamazsınız.
 7. Sınavda, bilgisayardan yayına katılarak kamera açıp, telefondan sorulara yanıt verebilirsiniz. Fakat, hem bilgisayar hem telefondan yanıt vermek mümkün değildir. Yanıt vermek için telefonu kullanmanız tavsiye edilir.
 8. Bazı Android işletim sistemli telefonlarda, sınav soruları görüldüğü an, telefonun kamerası kapanmaktadır. Bu nedenle, bu telefondaki oturumu kapatıp, bu problemi vermeyen bir yakınınızın telefonunuza TEAMS yükleyerek sınava girebilirsiniz. (Başka telefonlardaki hesaplarınızı kapattığınızdan emin olunuz)
 9. Bazı telefonlarda sınav sırasında bir telefon araması gelince, sistem sizi dışarı atabilir. Eğer mobil internet kullanmıyorsanız, ev-iş yeri WIFI kullanıyorsanız, sınav sırasında uçak moduna geçebilirsiniz.
 10. Sınav soruları bazen Gönderiler kısmına değil, Ödevler kısmına da düşebilmektedir. Sınav başladıktan sonra iki kısmı da kontrol ediniz.
 11. Sistemden 5-10 sn’lik düşmelerde hemen tekrar sisteme giriniz. Bu durumlarda bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Fakat, uzun süreli internet kesintisi ve çıkışlarda mutlaka durumu belgelendirmeniz gerekmektedir.
 12. Öğretim üyeleri sınav sırasında kağıdınızı, bilgisayarınızı daha yakından kameradan görmek isteyebilir. Kamera açısıyla ilgili uyarıda bulunabilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN
http://fen.akdeniz.edu.tr/blog/2021/01/14/ogrencilerimizin-dikkatine/

Uyarıları ve kuralları .pdf olarak buradan indirebilirsiniz.

0

Misyon

Temel Bilimlerin ve 'humanitas' kavramının evrensel ilkeleri ile hareket eden Fakültemizin misyonu ‘quaere verum / gerçeği araştır’ ve ‘rerum causas cognoscere / olayların nedenlerini düşün’ kaidelerinden hareketle uluslararası düzeyde eğitim-öğretim ve bilimsel üretim yapmaktır.

Vizyon

Vizyonumuz Atatürk ilke ve devrimlerini rehber edinmek, Temel ve Sosyal Bilimlerin evrensel ilkelerinden hareketle bu ilke ve devrimleri sosyal hayata uygulamak ve Fakültemiz bünyesindeki Öğretim Elemanı ve Öğrencilerin uluslararası bir bilinç ve eğitime sahip olmalarını sağlamaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi
Fen Fakültesi Pınarbaşı Mah. Dumlupınar Bul. Kampüs - Konyaaltı / Antalya Bina No: 578 Bina Kodu: 1952688 Bu adrese ait adres kodu: 1355883982
Tel: 0 242 - 2278906
Tel: 0 242 3102294- Fax